جستجو

تبلیغات


  تبلیغات شما در اینجا

آرامگاه کوروش بزرگ در برابر زلزله تا ٧ ریشتر مقاوم است...

  مجموعه میراث جهانی پاسارگاد و آرامگاه کوروش بزرگ در برابر زلزله تا ٧ ریشتر مقاوم است...


  نشانه ای دیگر از هوش و ذکاوت پارسیان

  مهندسان هخامنشی ٢٥٠٠ سال پیش برای جلوگیری از ریزش سازه های مجموعه پاسارگاد از روش ابتکاری "پی دو پوشه" استفاده کرده اند که امروزه در ساخت پی نیروگاه های هسته ای و سازه های حساس به کار گرفته می شود.روش پی دو پوشه، تکنیکی در مهندسی سازه و زلزله است که مهندسان پیش از ساخت سازه، از دو پی روی هم استفاده می کنند. پی اول به صورت ثابت است و پی دوم روی پی اول ساخته شده و دارای قابلیت ارتعاش است.از این روش هم اکنون در ساخت سازه های حساس در کشورهای زلزله خیز از جمله ‍‍ژاپن استفاده میشود.عبدالعظیم شاه کرمی، متخصص سازه و ژئوتکنیک و مسئول برسی های پاسارگاد، در مورد استفاده از روش پی دو پوشه گفت: برسی ها روی سازه های پاسارگاد نشان میدهد که مهندسان هخامنشی ٢٥٠٠سال پیش در زیر سازه های این مجموعه دو پی میساخته اند تا بتواند ضربه های ناشی از زلزله و لغزش را بگیرند و آسیبی نبینند.

  وی با اشاره به اینکه استفاده از این روش ابتکاری که اکنون آخرین تکنیک مقاوم سازی سازه ها است گفت: زیر سازه های مجموعه پاسارگاد دو پی دارد.پی اول از جنس سنگ و ملات ساروج است و پی دوم که روی سطح کاملاً صاف پی اول جای گرفته تنها از جنس سنگ ساخته شده و میتواند روی پی ثابت اول ارتعاش پیدا کند.

  سازندگان پاسارگاد

   


  این مطلب تا کنون 20 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ یکشنبه 20 بهمن 1392
  منبع
  برچسب ها : سازه ,استفاده ,زلزله ,پاسارگاد ,ساخت ,مهندسان ,مهندسان هخامنشی ,مجموعه پاسارگاد ,ریشتر مقاوم ,برابر زلزله ,کوروش بزرگ ,
  آرامگاه کوروش بزرگ در برابر زلزله تا ٧ ریشتر مقاوم است...

تبلیغات


  Ads

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 7 ارديبهشت 1396

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر